Notice2021 Asia Dance Audition (Contemporary) - 2nd Round Finalists | 본선 오디션 진출자 공지

결과를 기다려주신 무용수 여러분께 감사드립니다.

모든 무용단의 본선 오디션 선발 결과를 아래와 같이 알려드립니다.


Thank you for your patience.

Here are the finalists selected to participate in the 2nd Round of auditions.



Company 무용단

Dancers 선발자

Schedule 일정

Halberstadt Ballet 

독일 할버슈타트 무용단

01 - Hyuk Jun, Jeong

03 - Da-Eun, jung

04 - Dong uk Lee

05 - Min-su, Kim

06 - Minji Choi

08 - Ye-ram, Kang

09 - Suin Kim

10 - Jo-Kwan Young

13 - Yu-jin, Jung

31 - Justine Rouquart

34 - Neve Arbel

43 - Shuang Liang

44 - Ixnic Villaseñor

48 - I Hsuan Tsai

54 - Pattanapong Suwanwong

55 - Tsai-Chu Tuan

61 - Camille Deschandol

30th September, 5:00 PM 

9월 30일 (목), 오후 5시 

Pfalztheater Tanz 

독일 팔츠 무용단

01 - Hyuk Jun, Jeong

05 - Min-su, Kim

07 - Ji-Hyun Kwon

10 - Jo-Kwan Young

11 - Seojung, Yun

12 - Do-young Lee

32 - Julia Canard

34 - Neve Arbel

35 - Zuzanna Strugacz

36 - Salvatore De Simone

38 - Tomona Seike

39 - Franklin Jones Da Silva Santos

42 - Rin Kishimoto

45 - CHING-YI CHANG

46 - Andrea-Yolona Batista Vizcarra

49 - Zhi Hua Chong

50 - Yi Xuan Tay

51 - Chelsea Des Lauriers

52 - Kayla Fiore

53 - Rumi Hiraishi 

60 - Mai Foerster

62 - Emilee Brooklyn Blake

64 - Kana Mori

30th September, 7:00 PM 

9월 30일 (목), 오후 7시

Tanzcompagnie Konzert Theater Bern

스위스 베른 무용단

01 - Hyuk Jun, Jeong

03 - Da-Eun, jung

05 - Min-su, Kim

09 - Suin Kim

35 - Zuzanna Strugacz

39 - Franklin Jones Da Silva Santos

42 - Rin Kishimoto

46 - Andrea-Yolona Batista Vizcarra

47 - Claudine Lim

51 - Chelsea Des Lauriers

53 - Rumi Hiraishi 

54 - Pattanapong Suwanwong

56 - Ke Xin, Kong

60 - Mai Foerster

62 - Emilee Brooklyn Blake


Waitlisted 예비합격:

08 - Ye-ram, Kang

11 - Seojung, Yun

13 - Yu-jin, Jung

63 - Poonyanuch Wongputtharungsri 

1st October, 5:00 PM 

10월 1일 금, 오후 5시

Quorum Ballet 

포르투갈 쿼럼발레 무용단 

05 - Min-su, Kim

09 - Suin Kim

10 - Jo-Kwan Young

11 - Seojung, Yun

34 - Neve Arbel

36 - Salvatore De Simone

37 - Tae Onodera

38 - Tomona Seike

39 - Franklin Jones Da Silva Santos

54 - Pattanapong Suwanwong

57 - Mark Joseph Loquiano Lauron

60 - Mai Foerster

62 - Emilee Brooklyn Blake

64 - Kana Mori

1st October, 7:00 PM 

10월 1일 (금), 오후 7시


※ The schedule is listed in Korea Standard Time. Please convert it to your timezone.

※ Waitlisted: If the selected dancers choose not to participate, we will offer the spot to waitlisted dancers 

※ 예비 합격: 우선 합격자가 해당 오디션에 불참할 시, 예비 번호를 받은 무용수에게 본선 오디션 등록 기회가 돌아갑니다.


Please check your emails for more information.

오디션 과제 및 본선 등록 방법 등, 자세한 내용은 무용님께 개별 전달된 이메일을 확인하여 주시기 바랍니다.


감사합니다. 

Thank you and good luck!